SUPERHOT herní recenze

SUPERHOT recenze

Další recenze ze školního časopisu Elektronka, pro který jsem psal herní recenze a rozhovory. Tentokrát na hru SUPERHOT.

Pro začátek uvedu, že název je unikátní. Stejně jako koncept této hry. Zvykněte si na tato slova – SUPER a HOT. Radši jsem ani nepočítal, kolikrát se ve hře objevila. Na sto procent více než tisíckrát. Ale přece nebudeme soudit, jak moc dokáže zaujmout název hry, to ne.
Asi bych měl už začít psát, jak tato hra vlastně vznikla. Po pravdě, mnoho nových herních konceptů dnes vzniká zajímavými vývojářskými „gamejamy“, kdy vývojář/i po určitý krátký čas musí naprogramovat nějakou unikátní hru.

Ovládání času pohybem.

Jedním z nich byl 7DFPS GameJam. Když bychom se podívali zpátky do roku 2014, našli bychom mnoho unikátních FPS her, které byly vyvíjeny v období jednoho týdne. Jednou z těchto her byla velmi zajímavá hra SUPERHOT, která sice nepřinesla extra dlouhý gameplay, zato nám ale ukázala velkou změnu – čas ubíhá jen při pohybu. Nejspíš si moc nepředstavíte, co tím myslím, proto si můžete vyzkoušet prototyp na vlastní kůži na oficiálních stránkách hry, ale mně se nepovedlo ho rozjet, i s nainstalovaným Unity Web Playerem.

Ovládání času pohybem. Neslyšel jsem o žádné hře, která něco takového měla. Vzpomínám si na bullet-time ve hře Max Payne, ale tam jste si ho aktivovali, kdežto tady je aktivovaný po celou dobu hry, dokonce převrácený. Prototyp, který udělali, byl ale jednoduchý. Příliš jednoduchý. Mnozí se obávali, že tato hra nebude mít žádnou obtížnost – že tam nebudou žádné „těžší prvky“. Lidé si ale na Kickstarteru nemohli pomoci a stejně dokázali shromáždit více než 250 tisíc dolarů v jednom měsíci – a 50% v prvních sedmi hodinách. Úctyhodné!

Poté, co se vybraly peníze, následoval rychlý „approve“ na Steam Greenlight a měli to v kapse. To bylo před dvěma roky. Plné hry jsme se dočkali nedávno – 25. 2. 2016 – a ano, už je na Steamu, GOG a Humble Store. Jakmile hru poprvé spustíte, budete zděšeni (určitě ne tak, jako jsem byl já). Budete si říkat, jestli jste si vůbec koupili správnou hru, protože jediné, co vidíte, je terminál. A to, že vám přišla nová zpráva od vašeho kamaráda, který vám hned posílá nový „crack“ (superhot.exe) a říká vám, ať si to spustíte.

SUPERHOT screenshot
Bullet time – přesně naopak.

A už jsem byl v obraze, pochopil jsem, že to bylo něco jako prolog, tudíž přidali příběh – za to palec nahoru! Ihned mě to vrhlo do hry a ukázalo ovládání, jak je u her zvykem. Byl jsem trochu zklamaný, jelikož jsem si myslel, že zapracují na texturách – podobně jak tomu bylo u prototypu, akorát o něco lepší – že udělají hru do dnešní doby, ale jediné, co jsem viděl, byly černé zbraně, červení nepřátelé a bílý svět, dokonce bělejší než v Mirror’s Edge.

Jak nepříjemné to teprve musí být pro člověka s VR!

Tím neříkám, že hře to neprospělo. Ze začátku jsem souhlasil s předešlým výrokem – že hra je příliš lehká, ale jak jsem lehce procházel úrovněmi, začal jsem umírat. Zjistil jsem, že nemohu do místnosti jen tak vletět, nezastavovat se a střílet. Což mi mnohokrát nevyšlo, protože levely byly skvěle postavené. Donutilo mě to taktizovat, i když u takového žánru byste to možná neřekli. Musel jsem se zastavit, podívat se okolo sebe, hlavně za sebe, protože někdy, kdy to nečekáte, se vzápětí objeví nepřítel, aby vás zezadu střelil do hlavy. A mnohokrát se mi to už stalo, protože jsem se podíval za sebe až v tom momentu, kdy kulka byla u mého čela. Jak nepříjemné to teprve musí být pro člověka s VR!

Když už jsme u VR brýlí, důrazně vám doporučuji dělat si časté krátké pauzy – hra dost bliká – zralé tak akorát na epilepsii. Také mi občas připadá, že hra SUPERHOT byla zprvu zaměřená jen na VR. Ale zpátky ke hře. Příběh se začal vyvíjet, najednou za mě někdo přepisoval moji konverzaci s „herním“ kamarádem, nemohl jsem odejít ze hry (a to myslím smrtelně vážně).

Nechci ale spoilerovat, proto vám řeknu jen to, že příběh je přinejmenším dobrý. U takové hry si myslím, že lepší být nemohl. Moc se mi líbily i aplikace v menu, jako například hra TREE DUDE (doporučuji : D). Postupně se ve hře objevilo i pár humorných prvků a narážek. Zajímavá
a hlavně nová herní mechanika, která hned hru zpestřila, ale zase a bohužel zjednodušila, byla výměna těla s nepřítelem, která se vám ještě několikrát osvědčí!

SUPERHOT screenshot
Není nic příjemnějšího, než svému protivníkovi rozdrtit jeho polygonovou lebku.

Musím uznat, že jsem čekal hru, která bude jen o levelech, které se budou opakovat, ale hra mě překvapila, a to mile! Repetetivnost vyřešili různými levely s různým arsenálem, výměnou těl, pozdější výzvy také na pár hodin zabaví. A dokonce – a z toho jsem byl nadšený – prototype.exe – asi tušíte, co to spustí! Prototyp měl totiž pro mě příjemnější grafiku, protože mě z ní nebolely oči, z čisté bílé vás za chvíli určitě začnou bolet. Jak jsem ale postupoval ve hře, říkal jsem si, že tady mně třeba něco chybí, nebo že tady bych něco nemusel vidět. Vývojáři se ale se hrou popasovali velmi dobře a to se cení.

Na bugy jsem ve hře nenarazil, tudíž jsem i rád za klidný (v celku) průběh hry. O zvuku toho moc říci nemohu, protože se ve hře tolik neobjevuje, až na efekty výstřelů, skleněných střepů. A dabing se pohybuje na úrovni SUPER a HOT, to je vlastně jediné, co ve hře uslyšíte.

Grafické pojetí hry je jednoduché, avšak hezké.

Takže abych to všechno shrnul. Hra má skvělý a unikátní koncept, který si hned zamilujete. Grafické pojetí hry je jednoduché, avšak hezké. Variace různých předmětů, které můžete vrhat, je obrovská. „Terminálový“ příběh je báječný, avšak je velice krátký. Poté si zahrajete endless challenge, kde se budete snažit o nejlepší dobu přežití.

Hru doporučuji!

7.4/10

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..